• Forumda doğru ve anlaşılabilir konular oluşturabilmek, oluşturulan konulara anlaşılabilir bir şekilde cevap verebilmek ve kullanıcılar ile doğru bir şekilde iletişim kurabilmek için lütfen Türkçeyi doğru kullanın.
cretsiz

GÜVENLİK, ALAN, HANE SAVUNMASINDA POMPALI MI YARI OTOMATİK TÜFEKLER Mİ ?

Ahmet Arif

aagtactical
Moderatör
Katılım
11 Şub 2024
Konum
İstanbul
Web sitesi
silahforum.com.tr
Herkese merhabalar. Bugün bu hobiye yeni başlayanların aklını karıştıran bulandıran ve amacı ev güvenliği, hane savunması, alan savunması , tehlike anında kendini koruma ve yabani hayvanlara karşı güvenlikte pompalı mı yarı otomatik mi konusunu kendi fikirlerimle sizlere anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle en önemli savunma kriteri bana göre en kısa namluya sahip olan tüfekleri seçmek olacaktır. Çünkü uzun namlulu tüfekler ile ev içinde, ormanda çalılıkların arasında vs. hareket etmek zor olacaktır. Ayrıca kısa namlu tüfeklerde hakimiyet oranınız uzun namlulu tüfeklere göre daha fazla artar.

Peki gelelim Yarı Otomatik mi Pompalı mı ?

Pompalı tercihinde avantajlarınız bunlar :

- Plastik fişeği en rahat kullanabileceğiniz tek tüfek. ( Öldürme ihtimali en az olan fişek )
- Tutukluk yapma ihtimali en az olan tüfeklerdir. ( Düzgün pompalama yapmadığınızda tüfek ; fişeği kaşık ile namlu arasında sıkıştırabilir.)
- Her türlü fişeği atabilirsiniz. ( Düşük gramaj , yüksek kalite , ses fişeği , plastik fişek , tek kurşun , saçma vs.)
- Sadece pompayı kurma sesi bile ürkütücü olacaktır.
- Bakım ihtiyacı duymaz.
- Kullanımı da ayrıca zevklidir. :)

Pompalı tercihinde dezavantajlarınız ise şunlar :

- Pompalı tüfek kas hafızası , kas kasılması ve sürekli pratik gerektiren bir tüfektir. Bu duruma beyninizin de alışması biraz uzun sürecektir. Genelde savunma maksatlı pompalı tüfek tavsiye ederiz fakat antrenman yapmadan bir kenara atarsanız tüfeğinizi emin olun o esnada o tüfek labirent gibi gelecektir size.
- İlk fişeği patlattıktan sonra ikinci fişeği pompalamak yaklaşık olarak normal bir insanın o adrenalin esnasında 1 saniye sürecektir. Bu da size zaman kaybettirir.
Hızlı olmanız gerekiyor.

Evet pompalı tüfek düşünenler bu maddeleri göze alarak pompalı alsın. Eğer antrenman yapmayacaksanız yarı otomatik iyi marka bir tüfek tercih etmeniz sizin için daha güvenilir olacaktır.

Peki gelelim yarı otomatik tüfeklere. Eğer pompalı tüfek size uymuyor ise, " Ya ben dağ evine koyacağım orda duracak 40 yılda bir lazım olur, aracımın bagajında taşıyacağım kullanmam etmem durur " der ve aldığınız tüfeği o şekilde bırakırsanız 40 yılda lazım olacak bir anda bocalarsanız. En kötü haliyle 150-200 adet fişek atmanız hem tüfeğin tepmesine, sesine ve tüfeği tanımanıza yardımcı olacaktır.

Ve tabi ki yarı otomatik tüfekler pompalıya kıyasla çok daha hızlı çalışmakta. Bu da sizi güvenlik anında sizi 10 adım ileriye taşır.

Fakat şunu unutmayalım yarı otomatik tüfekler fişeğin basıncı ile çalışır. Fişekteki herhangi bir problemden ötürü yarı otomatik tüfekler tutukluluk yapabilir.
Tutukluk anında neler yapılması gerektiğini bilmek de yine antrenmandan geçiyor.

Ben 2 tüfek kullanıyorum. Hem bir pompalı hem de bir yarı otomatik tüfeğim bulunuyor.
Peki benim tercihim ne ?
Ben tabi ki de işimi şansa bırakamam. Pompalı kullanmayı tercihen daha doğru buluyorum. Fakat tüfeğin çalışma mantığını nasıl tepki vereceğini tüfeğimi iyi tanıdığım ve antrenman yaptığım için iyi biliyorum.
Sizde dediklerime uyacaksanız pompalı daha uygun bir seçenek. Fakat pek ilgilenmem diyorsanız yarı otomatik tüfek almanız daha doğru olacaktır.
Yarı otomatik tüfek alırken ucuza kaçmayın. Bilinmeyen markalardan uzak durun. Yarı otomatik bilindik markaların bilindik modellerini tercih edin.

Atladığım bir yer var ise cevap vermeyi unutmayın.
Görüşmek üzere.
 
Üst